O nás

V našej rodine sa včeláreniu venujeme už po tri generácie. Začiatky boli skromné, keď si náš starý otec po vzore svojho suseda, pána Trvalíka zabezpečil niekoľko úľov. Včelárenie pre neho bolo skôr koníčkom a oddychom ako zamestnaním. Napriek tomu, k práci so včelami pristupoval mimoriadne zodpovedne a s patričným zanietením.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Náš starý otec včeláril takmer celý život a za jeho mimoriadny prínos v oblasti propagácie, podpory a rozvoja včelárenia mu bolo udelené ocenenie zo strany slovenského zväzu včelárov v podobe zlatej včely, ktorá predstavuje najvyššie možné ocenenie.

Bol to práve môj otec, ktorý ma inšpiroval a bol mojím osobným mentorom v čase, keď
som sa rozhodol taktiež začať včeláriť. Ako sa vraví, človek sa učí celý život a to isté platí i pri včelárení. Postupom času, ako som nadobúdal nové poznatky, zmenil sa i môj prístup ku včeláreniu. Včelárenie som začal ponímať viacej ako koníčka. Považujem ho za svoje zamestnanie. Úle môjho otca som vymenil za modernejší typ, tzv. nadstavkové úle a našu rodinnú včelnicu som niekoľko násobne rozšíril. Začal som sa aktívnejšie zapájať do diania v oblasti včelárenia na Slovensku. V súčasnosti som podpredsedom ZO SZV v Stupave a za moju doterajšiu činnosť som obdržal ocenenie – strieborná včela.

IMGP10471

V úvode som spomenul, že včeláreniu sa u nás v rodine venuje už tretia generácia. Tak ako som ja kráčal v šľapajach svojho otca, tak tou istou cestou sa vybrali i moji synovia. S väčším zanietením sa včelárstvu venuje môj mladší syn Rado. Taktiež mi nedá nespomenúť, že naša rodinná farma je v skutku “rodinná“, pretože pri včelárení mi pomáha aj moja manželka, ktorá okrem iného taktiež participuje vo fungovaní ZO SZV Stupava vo funkcii pokladníka.
V súčasnosti má naša rodinná farma vyše 100 včelstiev a nachádza sa na úpätí malých Karpát, neďaleko mesta Stupava. Región Záhoria poskytuje veľmi vhodné podmienky na produkciu medu – najmä repkového a agátoveho. Aby sme však boli schopní zabezpečiť med rôznych chutí a farieb bez toho, aby sme med nakupovali od iných včelárov, využívame taktiež systém kočovania – prepravy úľov za znáškou. Pôvodné kočovné vozy s ktorými sme začínali, sme vymenili za sofistikovanejšiu metódu kočovania, tzv. paletový systém prepravy. Tento spôsob nám zaručuje dopraviť úle vždy na najvhodnejšie stanovište a tým pádom produkovať med najvyššej kvality.
Náš med predávame formou “predaja z dvora“, čím sa snažíme dosiahnuť, aby boli naši zákazníci vždy spokojní. Nemáme striktne vyhradené “otváracie hodiny“ a preto Vás radi obslúžime aj v sobotu a nedeľu. V posledných rokoch sa náš sortiment značne rozšíril a preto vám v súčasnosti ponúkame nie len med najvyššej kvality, ale taktiež medovinu, propolisovú tinktúru, či sviečky z voňavého včelieho vosku. Neváhajte a príďte sa sami presvedčiť o výbornej kvalite a blahodarných účinkoch našich produktov.